O Biblionu

V roce 1994 se biblista Alexandr Flek pustil do velkého projektu, který mnoha lidem ležel na srdci: chyběl překlad Bible do současné, srozumitelné a nezaprášené češtiny. Díky práci úzkého týmu odborníků a podpoře stovek drobných dárců se po patnácti letech podařilo Bibli v překladu 21. století dokončit.

Právě za účelem vydání Bible21 vzniklo nakladatelství Biblion. Hned v roce 2009, kdy jsme vydali kompletní Bible21 poprvé, se stala českým bestsellerem. Získala si oblibu v širokém spektru křesťanských církví i mimo ně a dodnes se jí prodalo přes 170.000 výtisků.

I když je vlajkovou lodí našeho nakladatelství Bible21, vydáváme i další kvalitní duchovní literaturu, která otevírá biblické poselství generaci 21. století. Naše produkce sice není široká, ale u každého titulu přesně víme, proč ho děláme a věnujeme mu maximální péči. Vydáváme jak překlady inspirativních titulů ze zahraničí, tak poskytujeme silné redakční zázemí domácím autorům.

Naším cílem nejsou stohy zbytečně potištěného papíru. Vyhledáváme aktuální témata, která čtenáře skutečně zajímají, rádi vnášíme do českého duchovního prostoru nové pohledy a vyvoláváme diskusi.

tým biblionu

alexandr flek
šéfredaktor
alef@biblion.cz

Saša je bývalý ateista a bývalý pastor, dnes biblista, nakladatel a kazatel na volné noze. Studoval divadelní a filmovou vědu, pak speciální pedagogiku, nakonec ale hlavně biblistiku. Baví ho být u zakládání nových věcí – od nekonvenčních křesťanských komunit a neziskovek až po multižánrový festival nebo studentskou hospodu. Nejvíc a nejdéle se ale věnuje nakladatelství Biblion – už od jeho vzniku v roce 1996. Patnáct let tu s kolegy pracoval na překladu Bible21 a stále hledá způsoby, jak přinést dnešním čtenářům dobrou zprávu. Saša miluje toulky lesem, cestování po světě a srdečné chvíle s přáteli, nejlépe u dobrého jídla, pití a muziky.

jan andrýsek
provozní ředitel
info@biblion.cz

Janek se stará o praktický chod nakladatelství, vede knižní i jiné projekty a komunikuje se čtenáři skrze pravidelné newslettery. Do redakce Biblionu poprvé přišel jako zákazník, odnesl si první prodaný výtisk Parabible a o pár měsíců později už v nakladatelství organizoval knižní Paraturné. Studoval klasickou a jazzovou hudbu v Ostravě a Krakově, v současnosti se věnuje studiu evangelické teologie. Na hudbu si ale čas vždycky najde, mimo to s manželkou a dcerou vymýšlejí různá cestovní a kulinářská dobrodružství. A co si rád přečte? Obzvlášť autory, kteří teologickým jazykem přemýšlí o dnešním světě.

šárka grauová
redaktorka
sarka.grauova@biblion.cz

Šárka většinu pracovního života strávila na Filozofické fakultě UK, kde vyučovala portugalsky psané literatury a kulturu portugalsky mluvících zemí. Za své překlady z angličtiny a portugalštiny (C. S. Lewis, Machado de Assis, Mário de Andrade, George Steiner, Ailton Krenak) získala několik ocenění. Studovala teologii na Institutu ekumenických studií a je výpomocnou kazatelkou Českobratrské církve evangelické. Zredigovala a edičně připravila řadu knížek, řídí a rediguje Lusobrazilskou knihovnu v nakladatelství Triáda. Žije na venkově a ve volném čase káže, překládá a předsedá Společnosti českých portugalistů.

luboš kendra
objednávky, výroba, odbyt
obchod@biblion.cz

Luboš prošel za svůj život různými profesemi. Od dětství ho ale fascinovalo knihvazačství a v šestnácti si svázal svou první knížku. Když mu bylo jednatřicet, pořídil si profesionální program pro sazbu knih. V roce 1998 se náhodou vyskytl v rodícím se nakladatelství Biblion, kde tehdy vznikal překlad Bible21 a Luboš se ujal knižní produkce. O dva roky později si vyzkoušel svou první sazbu a dnes v Biblionu nejen sází, ale zajišťuje také knižní tisk a stará se o distribuci. Rád tráví čas se svou rodinou a přáteli. Jako člověk s technickým vzděláním se věnuje taky modelařině a je vedoucím kroužku autodráhových modelářů při Domu dětí v Českých Budějovicích.

václav jurásek
marketing
marketing@biblion.cz

Vašek má na starosti vše, co se týká online marketingové komunikace. Je sice vyučený strojař (bez lásky k oboru), ale ke své profesi se dostal přes spolupořadatelství alternativních kulturních akcí, kde obstarával komunikaci s veřejností. K online marketingu už vedl jen krůček a láska ke knihám a teologii ho přivedla až do Biblionu. Volný čas věnuje své sedmičlenné rodině, a když ušetří chvilku na čtení, sahá po Daniilu Charmsovi, Wrightově knize Bůh v karanténě nebo básním Dorothee Sölle Daruj mi dar plačícího Boha.

proč nakupovat právě u nás?

Svým čtenářům se snažíme vysvětlovat, proč má cenu nakupovat naše knihy právě u nás. Kromě zajímavých benefitů je to hlavně příležitost podpořit naši nakladatelskou činnost. Jako malé nakladatelství s vlastním knihkupectvím nemůžeme konkurovat distributorským gigantům. Ani nechceme. Dobře slouží čtenářům, kteří o našem
 e-knihkupectví biblion.cz nevědí. Knižní trh je však v dnešní době nastavený tak, že distributorovi zůstává až 50 procent z ceny knihy.

Pokud tedy o nás víte a chcete nás maximálně podpořit, nakupujte prosím přímo u nás. Biblion je nezisková organizace, jejíž účelem je právě vydávání Bible21 a další duchovní literatury. Veškerý zisk je vynakládaný právě na tento účel.

Nakupujícím u nás nabízíme také poštovné zdarma při hodnotě objednávky od 1.000 Kč a do všech balíčků přikládáme drobné překvapení s poděkováním. Můžete také využít osobního odběru zdarma v naší redakci v pražských Dejvicích, nebo nás jen navštivte a prolistujte si naše knihy. Některé naše knihy nabízíme v 
mimořádných akcích a máme také speciální množstevní slevy pro sbory a misijní účely. Umíme vám také nabídnout individuální množstevní slevu.

„děkujeme, že podporujete vydávání duchovní literatury.“

logo biblionu

Po více než dvaceti letech se nakladatelství Biblion rozhodlo pro novou podobu loga. Původní svitek v roce 2021 nahradila otevřená kniha – obojí se totiž řecky řekne βιβλίον (Biblion). Nové logo kromě lepší zřetelnosti také lépe vyjadřuje vizi nakladatelství, spojenou s jedním zvláštním obrazem v knize Zjevení: anděl podává člověku knížku (biblion), aby ji snědl. Ta mu je v ústech sladká, ale v břiše hořká. A přesně takové knihy chce Biblion vydávat… Co jsou na první pohled přitažlivé tématem i zpracováním, ale po přečtení čtenáři ztěžknou v břiše, aby je musel dlouho trávit.

Uviděl jsem také jiného silného anděla, jak sestupuje z nebe, oblečen oblakem. Na hlavě měl duhu, jeho tvář byla jako slunce a jeho nohy jako ohnivé sloupy. V ruce měl otevřenou knížku… Šel jsem tedy k tomu andělu a řekl mu: „Dej mi tu knížku.“

Odpověděl:
„Vezmi ji a sněz. V břiše ti způsobí hořkost, ale v ústech ti bude sladká jako med.“
Zjevení 10

Autorem loga je Petr Stiegler z grafického studia Designology, který pro nás už dříve vytvořil grafickou podobu Bible21 nebo Parabible. Nový vizuální styl Biblionu postavil na archetypu „rebela“, jehož motivací je touha pojmenovávat aktuální problémy a konfrontovat je. Usiluje o dosažení změny poměrů, a proto přichází s novými pohledy, kterými chce narušit status quo a probudit v druhých naději, touhu a vůli ke změně.

Zpět do obchodu