Modlitby českožidovské Jiří Langer, Jiří Orten

Výběr literárně-modlitebních textů dvou nejvýraznějších českožidovských autorů této éry – J. Langera a J. Ortena.

249 Kč –10 % 224 Kč
Kategorie: Malá edice klasiků
autor: jiří langer, jiří orten
? Pavel Hošek, vedoucí katedry religionistiky, ETF UK: Tak jako ve Skoro-modlitbách Karla Čapka a v Magorských modlitbách Ivana Martina Jirouse i v této třetí „modlitební knížce“ Putna oslovuje čtenáře především jako duchovní průvodce a angažovaný souputník. Až potom jako akademik a znalec problematiky. S duchovně laděnými texty Jiřího Langera, Jiřího Ortena a dalších židovských literátů pracuje tvořivě, nekonvenčně, ano, jak sám říká, hravě. Literární kvality knihy tedy nejsou omezeny na citované ukázky pramenných textů.
? Zdeněk A. Eminger, teolog a publicista: Díky Biblionu a Martinu C. Putnovi postupně vzniká to, co byl sen mnoha českých a moravských teologů (nejen) po r. 1989: kompendium duchovních textů, které dokážou desítky (a stovky) let po svém vzniku oslovit čtenáře různých světonázorů a duchovních preferencí.
počet stran: 312
rok vydání: 2022
rozměry: 10 x 15 cm
vazba: pevná
isbn: 978-80-87282-87-8
? Mikuláš Vymětal, teolog a farář: Jedná se o osvědčený putnovský výběr z rozsáhlé literatury, v níž dokáže vysbírat a uspořádat duchovní kaménky, které dohromady vytvoří živou mozaiku.
Čtečka: <div style="position:relative;padding-top:max(60%,326px);height:0;width:100%"><iframe allow="clipboard-write" sandbox="allow-top-navigation allow-top-navigation-by-user-activation allow-downloads allow-scripts allow-same-origin allow-popups allow-modals allow-popups-to-escape-sandbox allow-forms" allowfullscreen="true" style="position:absolute;border:none;width:100%;height:75%;left:0;right:0;top:0;bottom:0;" src="https://e.issuu.com/embed.html?backgroundColor=%23F4F4F4&d=modlitby_c_eskoz_idovske_&hideIssuuLogo=true&hideShareButton=true&pageNumber=8&u=biblion.cz"></iframe></div>
Modlitby českožidovské  Jiří Langer, Jiří Orten
249 Kč –10 %

Jiří Langer a Jiří Orten představují dva póly židovství a češství , literatury a víry: Langer se z modernity vrací k chasidství, ale občas ho vykládá velemoderně. Orten se ze židovských tradic téměř vyvázal, ale pod tlakem blížícího se šoa se vrací k Písmu.

Modlitby českožidovské jsou uspořádány podle liturgického roku judaismu: K jednotlivým svátkům jsou přirazeny modlitby ladící tématem či náladou. Dva modlitebníci jsou doplněni na dvojí „minjan“, modlitební desítku: V první znějí úryvky z děl dalších českožidovských autorů, od obrozence Kappera po Ortenovy druhy. Druhou desítku tvoří úryvky těch, kdo se s židovskou zbožností rozešli, a přece v nich pracuje – či těch, kteří k židovství rodem nepatřili, ale zamilovali si dům izraelský, jeho víru a poezii.

To poslední platí i pro editora knihy, Martina C. Putnu

Nebýt nacistické okupace, Orten by zapomněl na to, že je Žid, myslí si Martin C. Putna
wave.rozhlas.cz

Zdeněk A. Eminger: Nad knihou Jiřího Langera, Jiřího Ortena a Martina C. Putny
christnet.eu

Pavel Hošek: Vyšla třetí Putnova „modlitební knížka“
info.dingir.cz

Mikuláš Vymětal: Jak se modlit česko-židovsky
Protestant.cz

Video

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole:
Zpět do obchodu